فهرست محتوا

حقوق ورزشی

فهرست محتوا

حقوق ورزشی چیست؟

مجموعه مقرراتی که بر تمامی امور ورزش اعم از ورزشکاران ، مدیران فنی ، تماشاگران ، مدیریت های ستادی ورزش ، پزشکان ورزشی ، سازندگان و فروشندگان لوازم ورزشی و کارکنان سازمان های ورزشی نظارت دارد . بطور کلی چون هدف ورزش تربیت نسل ، شادابی ، نشاط ، سلامت و آماده سازی انسان برای حضور هرچه بهتر در جامعه است ، ورزش در تمامی دنیا از حمایت خاص دولت ها برخوردار است  امتیازات ویژه ای برای آن در نظر گرفته اند شکل اعطای این امتیازات در جوامع مختلف متفاوت است که گاهی صریح  ، گاهی ضمنی و گاهی در قالب رویه های قضایی می باشند.

تعریف حقوق ورزشی

حقوق ورزش یا ورزشی یکی از شاخه های علم حقوق است که به حوادث در ورزش می پردازند . حوادث ورزشی تمامی جرائمی که توسط ورزشکاران ، معلمین ، مربیان ، مدیران و تماشاگران حوزه ورزش ، سازندگان و تولیدکنندگان لوازم ورزشی را در بر می گیرد . این وقایع ممکن است به سلامتی ، جان ، اموال ، حیثیت ، شرافت و سایر حقوق اشخاص آسیب رساند

جایگاه حقوق ورزشی در حقوق ایران

در گذشته(قبل از مشروطیت) در کشور ما توجه خاصی به ورزش خصوصا ورزش هایی مانند سوارکاری ، تیراندازی، شنا و کشتی وجود داشته است و مسابقات ورزشی جایگاه خاصی بین مردم داشت . بعد از مشروطیت ، با وجود این که قوانین خاصی درباره ورزش تدوین نشده بود اما در مسابقات ورزش های فوق قوانینی ، هرچند بصورت نانوشته ، وجود داشت . تا اینکه در سال 1352  قانون مشخصی دراین بار تدوین شد که به صدمات ناشی از ورزش اشاره می نمود . این قانون به این شرح می باشد : حوادث ناشی از عملیات ورزشی مشروط بر آن که سبب آن حوادث ، نقض مقررات مربوط به آن ورزش نباشد ، جرم محسوب نمی شود .”
این قانون بعد از انقلاب با افزودن جمله ” …آن مقررات هم با موازین شرعی مغایرت نداشته باشد …”تکمیل شد.  جالب آن که حقوق ورزشی در ایران از سال 1355 بصورت رسمی در دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزش دانشگاه تهران و سپس در سایر دانشکده های تربیت بدنی تدریس شد .
منابع حقوق ورزشی در ایران

 1. ورزش در قانون اساسی
 2. ورزش در قوانین عادی
 3. عرف ورزشی
 4. آیین نامه ها
 • در بین تمامی قوانین کشور قانون اساسی مهم ترین و اساسی ترین قانونی است که وضع شده است و درواقع سایر قوانین موجود در کشور ، می بایست خود را با قانون اساسی تطبیق دهند . از اصول قانونی اساسی که به صراحت درباره تربیت بدنی صحبت کرده ، می توان به اصل سوم قانون اساسی اشاره نمود. در این اصل دولت موظف است جهت دستیابی به اهداف قید شده در اصل دوم قانون اساسی ، تمامی امکانات خود را جهت ارائه آموزش و پرورش و تربیت بدنی رایگان در تمامی سطوح به کار گیرد .
 • از بین قوانین تصویب شده دو قانون مجازات اسلامی و قانون مدنی صراحتا به ورزش اشاره نموده اند . در یکی از مواد قانون مجازات اسلامی به این موضوع توجه شده است که حوادث ناشی از عملیات ورزشی جرم شناخته نمی شود و قانونی برای آن اعمال نمیشود . در قانون مدنی به این نکته اشاره شده است که قمار و شرط بندی  جزء این دسته بندی قرار نگرفته و شامل اعمال قانون می شوند(مگر در ورزش هایی مانند تیراندازی و شمشیر زنی ).
 • عرف ورزشی تعیین می کند که در مسئولیت مدنی چه عملی تقصیر شناخته می شود . حتی سیستم های نقل و انتقال بازیکنان نیز توسط عرف ورزشی تعیین می شود .
 • آیین نامه ها در واقع مقرراتی هستند که توسط مقام ذیصلاح در هر حوزه ای وضع می شوند . بر این اساس آیین نامه های حوزه ورزش نیز توسط مقام ذیصلاح ورزشی تعیین شده اند ، و نبایستی با قوانین اساسی و عادی مملکت منافات داشته باشند در صورتی که ثابت شود آیین نامه ای مخالف قوانین اساسی کشور است ، دیوان عدالت اداری وظیفه ابطال آن را دارد .

حقوق ورزشی و مربیان ورزش

طبیعتاً مربیان ورزشی در حوزه کاری خود وظایفی را بر عهده دارند .از جمله این وظایف می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • صلاحیت در آموزش
 • حضور مستمر مربی در محل فعالیت های ورزشی
 • کنترل و نظارت مربیان
 • آگاهی از سلامت ورزشکاران
 • بازدید و بررسی وسایل ورزشی
 • شناخت قابلیت ها توسط مربیان
 • آشنایی مربی با کمک های اولیه
 • وظایف مربیان بعد از وقوع حادثه ورزشی

حقوق ورزشی و زنان

بعد از وقوع انقلاب اسلامی ، برنامه های اوقات فراغت و تربیت بدنی زنان ، با در نظر گرفتن شان و منزلت زن در اسلام ، مورد توجه شورای عالی فرهنگی انقلاب اسلامی قرار گرفت. ورزش بانوان از ابعاد گوناگون سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی دارای اهمیت ویژه ای است و حضور در میادین ورزشی یک امتیاز برای زنان به شمار می آید . حضور زنان در میادین بین المللی ورزشی گام بلندی در پیشرفت ورزش زنان ایران به شمار می آید .

اهداف حقوق ورزش

از آنجا که موضوع حقوق ورزش تمامی تخلفاتی که در عرصه ورزش صورت گرفته و به حقوق دیگران لطمه زده، می باشد ، پس شرط اساسی همه این اتفاقات ، خلاف قانون بودن آن هاست ،  این تخلفات با عناوینی چون جرم، شبه جرم ، خطای محض ، خطای عمد و غیر عمد طبقه بندی می شوند که برای آنها مجازات هایی در نظر گرفته شده است . در واقع هدف حقوق ورزش افزایش آگاهی های حقوقی افراد جهت جلوگیری و کاهش حوادث ناشی از آن، برای حفظ سلامتی روحی ، روانی و حیثیتی ورزشکاران است .

حقوق ورزشی و تماشاگران ورزش

بطور کلی از زمانی که یک تماشاگر وارد ورزشگاه می شود ،  تمامی حوادث طبیعی ناشی از رویداد ورزشی را می پذیرد. اما در هر صورت مدیریت ورزشگاه در قبال تماشاگران مسئولیت هایی دارد . بطور مثال بازدید و بررسی جایگاه تماشاچیان یکی از کارهایی است که می بایست توسط مدیریت ورزشگاه ها صورت پذیرد .

حقوق ورزشی در اسلام

آیات و روایاتی که در دین اسلام درباره ورزش وجود دارد نشان دهنده توجه خاص دین ما به ورزش است .از جمله حدیثی از پیامبر که فرموده اند ” به فرزندانتان شنا و تیراندازی یاد بدهید .” در این میان فقها توجه خاصی به حقوق ورزشی داشته اند که البته با توجه به محدود بودن رشته های ورزی در گذشته ، تعدد این فتاوی بسیار محدود است . اما در همین تعداد محدود نیز به حقوق ورزشی و مسئولیت مربی در مقابل فراگیر اشاره شده است

سخن پایانی

وکلای موسسه حقوق دادیستا با تسلط کامل بر قوانین ورزشی کشور ، در نظر دارند ، بتوانند راهنمای موفق جامعه ورزشی باشند تا باصلح و سازش و با کاهش هزینه و ترافیک زمانی و قضایی مخاطبان را به مطلوب هدایت نمایند.

موسسه حقوقی دادیستا
موسسه حقوقی دادیستا

دادیستا با تیمی متشکل از وکلا و حقوقدانان صاحب صلاحیت و مجرب می باشد که جهت ارائه خدمات حقوقی در زمینه های متعدد تاسیس شده است

در حال بارگذاری ...