فهرست محتوا

حضانت

فهرست محتوا

تعریف حضانت

حضانت کلمه ای عربی و به معنای ” در آغوش گرفتن ” است .اما حضانت در لغت به معنای ” بغل گرفتن کودک ، پروریدن و پرورش دادن ” است .حضانت در لغت به معنای پرورش و نگهداری از کودک می باشد. از دید قانون حضانت بیشتر جنبه های رشد جسمی را دربرمی گیرد تا موارد تربیتی. حضانت فرزند ، حق و تکلیفی است که قانونگذار بر عهده والدین گذاشته است .
حضانت فرزند و مسائل پیرامون آن از اهمیت زیادی برخوردار است و همیشه مورد توجه والدین بوده است. کودکان برای رشد و نمو هرچه بهتر جسمی و روحی به محیط غنی و ایمن نیاز دارند؛ و از آنجایی که بی دفاع ترین و آسیب پذیر ترین افراد جامعه هستند،قانون مواردی را برای حمایت از آن ها در نظر گرفته است.

طبیعتا وجود یک وکیل آگاه به جنبه های قانونی می تواند رسیدگی به پرونده ها را در کوتاهترین زمان ممکن به نتیجه برساند. وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی دادیستا می توانند مشاورین خوبی در این زمینه باشند.

با ما در تماس باشید 22018809 – 021

حضانت فرزند قبل از طلاق

حضانت فرزند به طور کلی حق و تکلیفی است که قانون برعهده هردوی والدین قرار داده.مگر در شرایط خاصی که عدم صلاحیت یکی از والدین یا هر دوی آنان ثابت و محرز شود. اگر برای یکی از والدین ، پدر و مادر ، مشکلی در نگهداری از فرزند پیش بیاید و یا اینکه یکی از والدین به هر دلیلی به نحوه نگهداری فرزند توسط والد دیگر اعتراض داشته باشد ، امکان تغییر صاحب حضانت وجود خواهد داشت .
با رسیدن به سن تکلیف در فرزندان ( پسر  15 سالگی و دختر 9 سالگی ) دادگاه دیگر مسئولیتی در قبال رسیدگی به موضوع حضانت فرزندان ندارد و این خود فرزندان هستند که زندگی با یکی از والدین خود را انتخاب می نمایند . اما در هر صورت ، حتی زندگی با مادر ، باز هم تامین مخارج زندگی با پدر خواهد بود. بعد از 7 سالگی طفل و در صورت بروز اختلاف بین والدین ، حضانت فرزند ، با در نظر گرفتن مصلحت وی ، به تشخیص دادگاه خواهد بود .

حضانت فرزند بعد از طلاق

حضانت فرزند بعداز طلاق میتواند با توافق زوجین صورت بگیرد.در صورت نبودن توافق بین والدین حضانت فرزندان چه پسر و چه دختر، بر اساس قانون ،تا هفت سالگی بر عهده مادر می باشد. نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که نباید حضانت را با ولایت اشتباه گرفت. تا زمانی که فرزندان به سن 18 سالگی نرسیده باشند تصمیم گیری درباره مسائل مالی آنان بر عهده ولی آنهاست که در اینجا منظور از ولی ، پدر است.
این موضوع به این دلیل اتفاق می افتد که تا قبل از 18 سالگی کودک توانایی اداره امور مالی خود را ندارد .صورت فوت پدر ، ولایت فرزندان با پدربرزگ پدری می باشد .. ولایت فرزندان اصولا بر عهده پدر، و در صورت فوت پدر ، با پدر بزرگ او است . بنابراین حتی اگر حضانت فرزن بر عهده مادر باشد ، اما تکلیف ولایت تا زمان 18 سالگی بر عهده پدر است .

سن حضانت بر اساس قانون

عامل محدودیت سن حضانت در قانون،سن بلوغ طفل در نظر گرفته شد. پس از هفت سالگی،حضانت فرزند پسر تا پانزده سالگی و دختر تا نه سالگی بر عهده پدر می باشد. لازم به ذکر است که در صورت عدم صلاحیت پدر و تایید قانونی آن حضانت فرزند بعد از هفت سالگی هم به مادر واگذار میشود. بعد از رسیدن دختر به سن نه سالگی و پسر به سن ۱۵ سالگی ایشان میتوانند به تشخیص خود ،پدر و یا مادر را جهت ادامه زندگی انتخاب کنند.

حضانت فرزند بعد از طلاق توافقی

همانطور که از نامش پیداست در این نوع طلاق تمامی مسائل بین زوجین با توافق طرفین صورت می پذیرد. البته که دادگاه می بایست در مورد میزان ملاقات،پرداخت نفقه فرزندان و میزان نفقه تصمیم گیری نماید.

نکات مهم حضانت فرزند بعد از طلاق توافقی

1- در قوانین حقوقی ، اگر سرپرستی کودک با مادر باشد، با ازدواج مجدد وی، حق حضانت طفل از وی ساقط می‌شود. ولی در طلاق توافقی، زوجین می‌توانند با یکدیگر توافق کنند که در صورت ازدواج مجدد مادر، حضانت طفل همچنان با مادر باشد.
2-  طبق قوانین حقوقی سابق کشور ، حضانت فرزند پسر تا سن دو سالگی با مادر بود، اما با تغییرات اعمال شده حضانت فرزند دختر و پسر تا پایان سن هفت سالگی بر عهده مادر گذاشته شده است.
3- بعد از طلاق توافقی و هر نوع طلاق دیگر، جهت حضانت فرزند ، دادگاه مصلحت طفل را در نظر می‌گیرد.
4- در طلاق توافقی، هنگام ملاقات فرزند با پدر و مادر، مسائلی مانند تعیین مکان و زمان ملاقات و جزییات آن بستگی به توافق والدین با یکدیگر دارد. و در صورت عدم توافق والدین و اختلاف میان آن ها، تصمیم گیری با دادگاه است
5- نفقه طفل در صورت طلاق توافقی بر عهده پدر است و نحوه و میزان پرداخت آن به توافق پدر و مادر بستگی دارد .در صورت اختلاف در این مورد دادگاه مبلغ نفقه را با در نظر گرفتن وضعیت اجتماعی و شرایط سنی و نیازهای روزمره طفل تعیین می کند .
6- تا که طفل به سن هجده سال تمام برسد، تحت ولایت پدر یا جد پدری خود خواهد بود.

سلب حضانت فرزند از پدر یا مادر

حق حضانتی که بر عهده پدر یا مادر است می تواند در شرایط خاصی با درخواست قیم یا والد دیگر طفل از پدر یا مادر سلب شود.هرگاه صحت جسمی یا اخلاقی طفل،بنا به مواردی که ذکر میشود،در معرض خطر قرار بگیرد،با اثبات این ادعا دادگاه می تواند تصمیمی مبنی بر تغییر حضانت طفل اتخاذ کند.
موارد مسبب تغییر حضانت :
۱_اعتیاد به مواد مخدر،مشروبات الکلی
۲_اشتهار به فساد اخلاقی
۳_ابتلا به بیماری روانی و تایید پزشکی قانونی
۴_سوء استفاده از طفل
۵_ضرب و جرح
هر یک از طرفین که مدعی عدم صلاحیت طرف مقابل است،می تواند با اثبات یکی از موارد ذکر شده،درخواست سلب حضانت را به دادگاه ارائه دهد.

حضانت فرزند بعد از فوت والدین

طبق قانون در صورت فوت یکی از والدین حضانت بر عهد والد زنده می باشد. در صورت فوت پدر،حضانت بر عهده مادر می باشد. مگر زمانی که دادگاه به دنبال دادخواست ولی قهری، مادر را دارای صلاحیت لازم نداند و حضانت را از وی سلب کند. در صورت فوت هر دو والد، حضانت بر عهده جد پدری خواهد بود.

امتناع از حق حضانت فرزند

حضانت طفل در قانون هم حق است و هم تکلیف، بنابراین جنبه حق آن قابل اسقاط است اما جنبه تکلیف آن خیر. اگر برای مثال خانمی در ازای گرفتن حق حضانت، مهریه خود را ببخشد و حضانت به مادر برسد، اگر بعد از این مرحله به هر دلیلی دادگاه حضانت را از مادر سلب نماید، پدر نمی‌تواند از این تکلیف شانه خالی نماید. پس حتی در صورت بخشیدن حق حضانت به مادر ،در صورت لزوم ،این تکلیف از پدر ساقط نمی‌شود.

سخن پایانی

از آنجایی که رسیدگی به پرونده های حضانت در دادگاه خانواده صورت می گیرد و این قبیل مسائل در دادگاه ها از حساسیت خاصی برخوردار می باشند، بهتر است برای رسیدن به نتیجه مطلوب در این امر، حتما به فردی صالح ، آگاه و آشنا به این امور مراجعه نمود طبیعتا وجود یک وکیل آگاه به مسائل روز دادگاه خانواده می تواند رسیدگی به پرونده های حضانت را به بهترین نتیجه ممکن برساند.
وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی دادیستا می توانند مشاورین خوبی در این زمینه باشند.

موسسه حقوقی دادیستا
موسسه حقوقی دادیستا

دادیستا با تیمی متشکل از وکلا و حقوقدانان صاحب صلاحیت و مجرب می باشد که جهت ارائه خدمات حقوقی در زمینه های متعدد تاسیس شده است

در حال بارگذاری ...