فهرست محتوا

گمرک

فهرست محتوا

،اعتراض به رأی قطعی کمیسیون اختلافات گمرکی

طبق مواد 144 و 146 قانون امور گمرکی، مصوب 1390 و همچنین آیین نامه قانون مذکور مصوب سال 1391، جهت رفع اختلافات در تشخیص تعرفه، ارزش کالا، جریمه ها به غیر از موارد قاچاق گمرکی، قوه قهریه (فورس ماژور) و مقررات گمرکی، کمیسیون های بدوی و تجدید نظر اعم از «کمیسیون رسیدگی به تخلفات » و «کمیسیون تجدیدنظر اختلافات گمرکی» پیش بینی گردیده است.

به عبارت بهتر، در ماده (144) قانون امور گمرکی (مصوب 22/8/1390) مقرر شده است مرجع رسیدگی به اختلافات گمرکی در

  • 1ـ تشخیص تعرفه
  • 2 ـ ارزش کالا
  • 3 ـ جریمه ها (به غیر از موارد قاچاق)
  • 4 ـ قوه قهریه (فورس ماژور)
  • 5 ـ مقررات گمرکی، کمیسیون رسیدگی به اختلافات است.

پیرامون اعتراض به رأی قطعی کمیسیون اختلافات گمرکی به جهت اختلاف در تشخیص تعرفه لازم به ذکر است که:

وفق ماده 43 قانون امورگمرکی “در مواردی که صاحب کالا یا نماینده قانونی وی شماره تعرفه صحیح کالای خود را نداند. می تواند قبل از تنظیم اظهارنامه با ارائه اسناد مالکیت و پرداخت هزینه تعیین تعرفه، نظر مشورتی را استعلام نماید.

این تعرفه بندی وقتی برای طرفین الزامی است که به درخواست ذی نفع به کمیسیون رسیدگی به اختلافات ارجاع و تعیین شود. اشخاصی که می خواهند کالا به خارج سفارش دهند نیز می توانند شماره تعرفه کالا و شرایط ورود آن را با ارسال نمونه و پیش برگ (پروفورم) و بیان مشخصات کالا و تصریح به این که کالا حداکثر تا چه مدت به ایران می رسد از گمرک ایران استعلام نمایند.

این تعرفه بندی وقتی برای گمرک الزامی است که به تأیید کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی برسد و کالای مورد بحث برای یک بار گشایش اعتبار و تا یک  سال بعد از ابلاغ رأی توسط استعلام کننده، گشایش اعتبار یا وارد شود.

از سوی دیگر به موجب ماده 199 قانون امور گمرکی و قوانین و مقررات خاص مربوطه،  در مورد چگونگی محاسبه حقوق گمرکی و برخورداری از معافیت های گمرکی کالاهایی خاص با احکام ویژه ای مواجه هستیم که لزوم توجه به احکام خاص مذکور در محاسبه و وصول حقوق ورودی اهمیت ویژه ای دارد.

در خاتمه، مطابق تبصره 4 ماده مزبور رأی کمـیسیون رسـیدگی به اختـلافات گمـرکـی لازم الاجراء اسـت. مگر در مواردی که مبلغ مابه التفاوت بین نظر گمرک و مورد قبول مؤدی و یا ارزش کالایی که اختلاف درخصوص شرایط ورود و صدور آن است،

بیش از پنجاه میلیون (50.000.000) ریال باشد که در این صورت مؤدی می تواند ظرف بیست روز از تاریخ ابلاغ رأی تقاضای ارجاع امر به کمیسیون تجدیدنظر را بنماید.

از سوی دیگر، اعتراض نسبت به آرای قطعی مرجع شبه قضایی مذکور، بر پایه بند 2 ماده 10 قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری منحصراً از حيث نقض قوانين و مقررات يا مخالفت با آنها، در صلاحیت شعب دیوان عدالت اداری قرار دارد.

وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی دادیستا می توانند مشاورین خوبی در این زمینه باشند.

با ما در تماس باشید 22018809 – 021

موسسه حقوقی دادیستا
موسسه حقوقی دادیستا

دادیستا با تیمی متشکل از وکلا و حقوقدانان صاحب صلاحیت و مجرب می باشد که جهت ارائه خدمات حقوقی در زمینه های متعدد تاسیس شده است

در حال بارگذاری ...