داوری در انواع دعاوی حقوقی و بین المللی

بخش مهمی از فعالیت‌ِ تُجّارها باید صرفِ احقاق حق خود شود. این موضوع شاید در ابتدای تاریخ مسئله‌ای ساده بود و با چند چماق و سنگ حل می‌شد امّا در روزگاری که ما زیست می‌کنیم این کار بسیار تخصصی و پیچیده شده است. برای نیل به مقصود نیاز داریم که از موسسه داوری مناسبی کمک بگیریم تا حقمان ضایع نشود و سرمایه‌مان از کف نرود. در این صفحه به بررسی داوری حقوقی و بین‌المللی در موسسه حقوقی دادیستا خواهیم پرداخت.

توضیحات بیشتر...
داوری
دادیستا

ویژگی های داوری

  • زمان کوتاه در رسیدگی

  • رسیدگی تک مرحله ای

  • هزینه پایین تر

  • قطعی و لازم الاجرا بودن رای داوری

۰۲۱۲۲۰۱۸۸۰۹

دادیستا

  • موسسه حقوقی و داوری دادیستا مجموعه ای از متخصص ترین وکلا و حقوقدانان کشور است که برای ارائه خدمات و مشاوره حقوقی در زمینه های متعدد، شروع به فعالیت کرده است. این موسسه حقوقی در انواع دعاوی از قبیل دعاوی بین الملل ، دعاوی حقوقی ، دعاوی کیفری ، انواع داوری و داوری بین المللی و ارائه بهترین مشاوره حقوقی به موکلین خود، فعالیت دارد و تجربه موفقیت در بیش از ۹۰٪ پرونده های محوله را در کارنامه خود داشته است. بهترین مشاوران و وکلای حقوقی در این موسسه حقوقی همواره در حال مشورت و استفاده از تجربیات یکدیگر برای موفقیت در پرونده های موکلین می باشند.

۰۲۱۲۲۰۱۸۸۰۹

انواع داوری حقوقی و بین‌المللی

موسسه داوری را می‌توان از جهت مختلفی تقسیم‌بندی کرد. یکی از آن‌ها داخلی یا خارجی بودن فعالیت آن‌ها است. داوری داخلی به‌نوعی گفته می‌شود که فرایند طبق قوانین حاکم بر کشوری خاص اجرا شود. دراین‌باره هر کشوری برای خود قوانین خاصی دارد. در قانون کشور ایران بندی که به‌طور شفاف این موضوع را روشن سازد وجود ندارد امّا شاید بتوان به عرف به‌نوعی از داوری که طرفین تابعیت ایرانی داشته باشند داوری داخلی گفت.

برخلاف داوری داخلی، در قانون جمهوری اسلامی ایران داوری بین‌المللی به‌صراحت بیان‌شده است. اگر به بند ب ماده 1 قانون داوری تجارت بین‌المللی نگاهی بیندازیم با این تعریف مواجه می‌شویم که «داوری بین‌المللی عبارت است از اینکه یکی از طرفین در زمان انعقاد موافقت‌نامه داوری، تبعه ایران نباشد.»

نکته بسیار مهم در انتخاب موسسه داوری این است که بدانید داوری شما از کدام نوع است. با علم به این موضوع می‌توانید به بهترین مؤسسه موردنیاز خود رجوع کنید. البته ناگفته نماند که موسسه داوری دادیستا در هر دو نوع دارای کارشناسان خبره‌ای است که می‌توانند از حق شما دفاع کنند.

باری نکته مهم بررسی تفاوت داوری نوع بین‌المللی و داخلی است. داوری داخلی هر کشوری ازجمله ایران قوانین حاکم بر خود را دارد که فرایند طی آن بررسی و نتیجه بر اساس آن حاصل می‌شود؛ اما در نوع بین‌المللی باید به کنوانسیون‌های جهانی رجوع کرد. امروزه تعداد قلیلی کنوانسیون وجود دارد که مشهورترینشان کنوانسیون نیویورک است. اکثر کشورها ازجمله ایران به آن کنوانسیون پیوسته احترام می‌گذارند. انتخاب یک موسسه داوری خوب می‌تواند مشکل‌گشای شما در این زمینه باشد.

بررسی قانون داوری تجارت بین‌المللی

بررسی قانون داوری تجاری بین‌المللی کاری نسبتاً تخصصی است که تنها از عهده کارشناسان این موضوع برمی‌آید. به هر جهت سعی داریم تا با زبانی ساده روند این فرایند را توضیح دهیم. مرحله ابتدایی یافتن داور تجارت بین‌المللی است.

 بهتر است برای این موضوع سراغ اشخاص حقوقی - نه حقیقی – بروید. این کار ریسک کمتری دارد. از مشهورترین سازمان‌های داوری بین‌المللی می‌توان به اتاق بازرگانی سنگاپور اشاره کرد. به دلیل فاصله کم معمولاً انتخاب اول ایرانیانی که نیاز به داوری بین‌المللی دارند مورد مذکور است. البته موسسه داوری خوب به دلیل تجربه زیادی که دارد می‌تواند مناسب‌ترین گزینه پرونده شما را انتخاب کند.

مرحله بعدی ارائه مدارک خود به سازمان داوری است. پیشنهاد می‌شود در این زمینه به‌هیچ‌عنوان خودسرانه عمل‌نکرده از موسسه داوری کمک بگیرید. تجربه نشان داده که در اختلافات تجارت بین‌المللی اکثر شرایط و استانداردها به‌طور کامل انجام می‌شود و اگر بحثی‌ بوده، در مورد شروط قرارداد است. شما باید از جانب خود مدارک مناسبی را در اختیار داور یا داورها قرار دهید.

مرحله بعدی زمانی‌ است که داور بر اساس مستندات موجود داوری می‌کند. در این زمان شما حق اعتراضِ به حکم دارید. اگر از نتیجه ناراضی بودید یا حس کردید که جفایی در حق شما صورت گرفته، باید با ارائه اسناد اثبات ادعای خود، اعتراض خود را اعلام کنید. انتخاب موسسه داوری مناسب یاری‌رسان شما در این زمینه است. باری پس از اعتراض حکم نهایی داوری به هر دو سمت دعوا ابلاغ می‌شود که طبق کنوانسیون نیویورک، لازم‌الاجرا است.

مراحل انجام داوری بین‌المللی

  1. انتخاب داور تجارت بین‌المللی مناسب
  2. ارائه اسناد، مدارک و شواهد حقانیت خود
  3. ابلاغ حکم اولیه
  4. در صورت نیاز، اعتراض
  5. ابلاغ حکم نهایی

خدمات موسسه داوری و حقوقی دادیستا

در موسسه داوری دادیستا کارشناسان خبره‌ای گرد هم آمده‌اند تا با انتقال تجارب خود، شما را در حل پرونده‌های خود یاری کنند. کارشناسان ما با بررسی قانون داوری تجاری بین‌المللی می‌توانند مشاور شما در داوری حقوقی باشند. گفتیم که قانون تجارت بین‌المللی این فرایند را به چند مرحله تقسیم کرده است. خدمات موسسه حقوقی دادیستا مربوط به یک مرحله نیست و در تمامی مراحل ازجمله یافتن مناسب‌ترین داور بین‌المللی، ارائه شواهد، اعتراض و... در کنار شما خواهد بود.

با موسسه حقوقی دادیستا آشنا شوید!

گروه دادیستا مجموعه‌ای از وکلا و حقوق‌دانان مجرب است که برای احقاق حق شما گرد هم آمده‌اند. امور در موسسه دادیستا به‌صورت کاملاً تخصصی تقسیم شده است؛ بدین گونه که در صورت ارائه مشکل خود با مشاوران متخصص آن حوزه هم‌صحبت خواهید شد. سرلوحه ما در این موسسه عدالت است و عدالت. ما اینجا در موسسه دادیستا دورهم جمع شده‌ایم تا برای حق شما بجنگیم.

موسسه داوری جایی برای احقاق حق شما است. داوری در امور حقوقی به دو دسته داخلی و بین‌المللی تقسیم می‌شود؛ به صورتی که اگر یکی از طرفین دارای تابعیتی جز ایران باشد، نیاز به داور بین‌المللی دارید و در غیر این صورت داور داخلی. عملکرد ما در موسسه حقوقی دادیستا به شما در تمامی فرایند این پروسه دهشتناک و طاقت‌فرسا یاری می‌کند.